Ako sa rozprávať s človekom chorým na rakovinu
Je nutné vysvetliť pacientom aj najčastejšie nežiaduce účinky ariziká. Nikdy nepredpokladajte, že pacient ich už pozná. https://milujmarovnako.sk/ Humor môže byť najlepším liekom.
Vyrovnajte sa so strachom
- Skúste našich desať odporúčaní, ktoré vám to uľahčia.
Dokonca aj keď jediné, čo môže urobiť po okamihu chemoterapie, je čistiť zuby, dajte mu vedieť, že je zvláštny a cenený. Môžete si byť celkom istí, že ak váš blízky prináša nejakú ťažkú tému, ako je napríklad umieranie, už o to chvíľu premýšľa. Dajte mu príležitosť mať komfort zdieľania.
Vnímajte aj svoje vlastné pocity apotreby
Vy však môžete byť jeho oporou, stáť pri ňom, počúvať a pomáhať mu zvládať najťažšie chvíle. Môcť ich prežívať a vyjadrovať pomáha pacientovi vysporiadať sa s ochorením. Zdôrazňujte možnosti liečby, ale nesľubujte vyliečenie. S podstatou choroby, vyšetrovacími a terapeutickými postupmi oboznámte pacienta ešte pred začiatkom liečby.
Vyvarujte sa poukazovaniu namožné príčiny ochorenia
Práve úvodným rozhovorom sa začína obdobie, keď sa pacientovi výrazne zmení kvalita života na dlhší čas alebo natrvalo. Niekedy chorý človek prijme svoju situáciu skôr než jeho blízki. Tí sa často púšťajú do hľadania riešení, študujú možnosti liečby a neustále sa k diagnóze vracajú v rozhovoroch. Je to prirodzený prejav starostlivosti – no neustále hovoriť len o chorobe môže byť pre pacienta vyčerpávajúce. Skúste rozhovor obohatiť aj o obyčajné, každodenné veci.